Svátky a slavnosti na polabském venkově za první republiky
Největší z letošních sezónních výstav, umístěné v hlavním sále bednárny. Její podtitul „Přerov nad Labem v letech 1918-1938“ upřesňuje, že jde o výstavu připravenou z autentických místních materiálů a vlastních muzejních sbírek. Výstava přibližující různé slavnosti a svátky v Polabí, doplněná o bohatou sbírku krojů a uniforem.
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem
Výstava od 14.3. do 31.10.2020
„SVÁTKY A SLAVNOSTI NA POLABSKÉM VENKOVĚ ZA PRVNÍ REPUBLIKY“ je název největší z letošních sezónních výstav, umístěné v hlavním sále bednárny. Její podtitul „Přerov nad Labem v letech 1918-1938“ upřesňuje, že jde o výstavu připravenou z autentických místních materiálů a vlastních muzejních sbírek.
Na vybraných fotografiích jsou zachyceny zdejší církevní slavnosti včetně vyhlášených poutí do nedaleké Staré Boleslavi, tradiční slavení masopustu a dožínek a pak hlavně pestrá činnost místních spolků. K těm největším a nejstarším patřili hasiči a baráčníci, po roce 1919 se k nim přidali Sokolové. Jejich velkou společnou akcí bylo například odhalení pomníku obětem I. světové války, který se nachází v nynějším areálu skanzenu. Ve třicátých letech se v Přerově hrálo hodně ochotnické divadlo a mnoha slavností se účastnila i přerovská mládež. Společenský život se tu soustředil hlavně do několika místních hospod.
Součástí výstavy se proto stala i obnovená „stará hospoda“ a výstavu doplňuje i výběr nábytku „ ve slohu národním“ z konce 19. století. Ve 12 vitrínách po obvodu sálu jsou figuríny s ukázkami baráčnických a dalších krojů a také staré stejnokroje hasičské i sokolské.