Roman Zuzák - Šumava neznámá a opuštěná
Výstava fotografií
Kde: Polabské muzeum Poděbrady
Termín konání: od 4.5. do 27.6.2021
Anotace: Výstava fotografií Romana Zuzáka z míst, kde po staletí žili lidé a která jsou dnes chráněna pro budoucí generace.
ROMAN ZUZÁK
ŠUMAVA OPUŠTĚNÁ A SKRYTÁ
Proč je Šumava opuštěná a skrytá? Na tyto otázky je nutné dát odpověď pohledem do minulosti. Celá Šumava byla až do roku 1945 obydlená, i když vzhledem k náročným klimatickým poměrům byl život obyvatel velmi těžký. Po válce byla většina obyvatel vysídlena, přišli lidé z vnitrozemí, kteří se často na Šumavě neuchytili. Zůstaly opuštěné vesnice a samoty. Následně vzniklo pohraniční pásmo, které se postupně rozšiřovalo a jeho obyvatelé byli nuceni se přestěhovat do vnitrozemí. Vedlo to k dalšímu vysídlování a ničení staveb, často i cílenou střelbou při vojenských cvičeních. Ze Zhůří, v kterém býval kostel a pošta, se do dneška nic nedochovalo. Stejný osud potkal Frauenthal, kde bývalé osídlení a sklárnu na výrobu zrcadel připomíná jen torzo mostu. Poutní kaple Na Křížku byla vojáky zbořena v roce 1958, zámeček na Debrníku postihnul stejný osud v listopadu 1989. Po mnoha obcích, samotách a objektech nezůstaly žádné pozůstatky, některé objekty se podařilo alespoň zčásti obnovit. Jako zázrakem přežil 250 let starý Sterzmühle, který se objevil v epizodě ve filmu Jak jsem obsluhoval anglického krále.
Pozitivním jevem je, že se uzavřeností Šumavy zachovaly vzácné přírodní oblasti, které jsou pro širší veřejnost stále skryté a nepřístupné. Autorovi bylo umožněno do některých z nich vstoupit a zachytit je na fotografii. Šumava byla postihnuta napadením kůrovce a následně orkánem Kyril, který dokonal zhoubnou činnost. Šumavská příroda se z těchto pohrom sama zotavuje, někdy jí k tomu napomáhají lidé. Rašeliniště se netěží a přirozeně zarůstají, slatě a jezírka jsou chráněna omezeným přístupem. Dává to naději do budoucna, že bude zachována unikátní příroda pro další generace.