Dobrodružné toulky světem Pavla Čecha

Výstava – „Dobrodružné toulky světem Pavla Čecha“ s podtitulem „pro všechny, kteří rádi sní a milují dobrodružství“ byla realizována v Galerii a Muzeu v Poličce, jeho autorkou je Mgr. Pavla Juklová. Výstava zve především dětské návštěvníky, ale i všechny dospělé, kteří si touží připomenout svoje dětství, znovu probudit svět fantazie a společně si pohrát. Připravená výstava je interaktivní s programem pro návštěvníky s názvem „Klíče do světa fantazie“, což umožňuje v průběhu procházení výstavou nacházet hry a indicie, pomocí nichž postupně objeví sedm klíčů a získají poklad. Úspěšně byla realizována v Městském muzeu a galerii v Poličce, jeho autorkou je tamější ředitelka paní Mgr. Pavla Juklová.

Pro školky a školy I. i II. stupně jsou připraveny tři odstupňované edukační programy. Více na www.polabskemuzeum.cz viz. rubrika O NÁS – Nabídka pro školy – Edukace výstavy Pavla Čecha.

Představujeme tvorbu autora – malíře i spisovatele Pavla Čecha ve více jak dvaceti pěti knižních titulech. Mnohé z nich získaly ocenění za dětskou literaturu, např. cenu Muriel za komiks „Tajemství ostrova za prkennou ohradou“ i dětskou knihu „Dědečci“ a „Velké dobrodružství Pepíka Střechy“, které dostalo zároveň i cenu Magnesia litera. Pavel Čech – původní profesí zámečník a profesionální hasič se v průběhu třiceti let etabloval na mimořádně tvůrčího autora dětských knih a komiksů, vystavuje již od roku 1994.  Inspirací mu byly knihy Jaroslava Foglara, Julese Verna, knihy Michala Ajvaze, ilustrace Maxfielda Parrishe, Gustava Doré, filmy o Vinnetuovi, kniha Ernesta Setona Dva divoši, film Karla Zemana „Cesta do pravěku“, ilustrace Zdeňka Buriana a současného Petra Modlitby… Svojí fantazií a výtvarnou vypracovaností i originalitou je srovnatelný snad jedině s tvorbou dětských knih od autora Petra Síse.

Jeho knihy nás uvádějí zpět do dětských světů, dojímají nás a jsou prostě krásné. Jako by autor nestárl a zůstával stále se svojí dětskou duší.

kurátorka a edukátorka výstavy Mgr. et Bc. Veronika Liptáková