Z historie domácích strojků
Přijďte se podívat na naši novou výstavu, věnovanou domácím strojků. Určitě tam něco objevíte, co jste měli doma, nebo ještě máte…
Domácí strojky
Technické vybavení domácnosti, s kterým pracujeme nebo ho využíváme, je jedním z ukazatelů vyspělosti lidstva a pokroku civilizace. Výchozí pozicí k vývoji domácích strojků, bylo běžně užívané ruční kuchyňské nářadí a náčiní, včetně změn v požívání potravin. Rozvoj nově využívaných technologií umožnil účelné využití fyzikálních poznatků a zákonů.
V druhé polovině 19. století například konstruktéři vyvíjí ozubené převody, které dokázaly ovlivnit stupně rotačního pohybu. Pro strouhání a krouhání stačil prostý rotační pohyb, šlehání už vyžadovalo převod do rychla. Opakem se stal přenos síly u hnětačů či máselnic, ten vyžadoval rotační pohyb pomalý (znásobení síly). Nové použití šlehacích metliček vycházelo s pohonem na principu svidříku (rychlovývrtky). Podstatou je otáčení matice, které vzniká posouváním na nesamosvorném šroubu či otáčením šroubu při posunování matice.
Strojkové loupače jablek a brambor přinesly snad poprvé programové řízení pracovního nástroje pomocí kulis. Pokusy se zajištěním mletí masa vytvářely vývoj masořezačky vybavené Archimédovým podávacím šroubem a nožíky rotujícími proti kovové destičce s otvory. Další skupinu domácích strojků tvoří výrobky na principu pákových a šroubových lisů v příručním provedení. Jednalo se například o louskáčky, lisy na citron, sekáčky na cukrové homole, pasírovací zařízení, kráječe chleba, kráječe nudlí, šroubové lisy na ovoce nebo na škvarky. Některé z těchto strojků se časem začaly vyvíjet vlastní cestou, jako třeba kráječ chleba. Z výchozího kráječe s posuvným pohybem se vyvinul kráječ rotační, v podstatě malá pila s převodem do pomala. Důležitou součástí vývoje domácích strojků bylo i využívání energií, zejména elektrické. Výroba různě velkých a silných pohonných jednotek tomuto odvětví zajistila mimořádný rozvoj.
Otevřeno od 12. 12. 2023 do 30. 9. 2024
Úterý až neděle od 9.00 do 17.00 hodin.
Polabské muzeum Poděbrady, Na Dláždění 68
O Vánocích je provozní doba upravena.